Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Chvilky nepřekvapily - ČT částečně ano

17. 11. 2019 1:24:43
Demonstraci jsem poctivě sledoval na ČT 24, abych si udělal svůj pohled na to jak to vše bude pojato. Milion chvilek nepřekvapilo pouze se politicky vyhranilo. V ČT jsem byl v první části hodnocení překvapen v druhé už nikoli.

Je dobře, že se tato demonstrace odehrála a odhalila několik faktů. Žijeme v demokratické zemi kde mají možnost různá uskupení vyjádřit svůj názor a nikdo je za to neutiskuje ani proti nim nezasahuje. Dalším faktem je, že někomu premiér hodně moc vadí a leží v žaludku. Dalším faktem je, že 250 000 lidí je velký počet ale pořád to není dost aby si z toho dotyčný měl něco dělat.

Vyslechl jsem si první projevy a vše řečené bylo vlastně známo předem. Ty se týkaly hlavně Babiše a jeho odstoupení a opakovat je tu nemusím.

Do studia ČT 24 byli pozváni: sociolog Jan Herzmann, publicista ČR Petr Dudek,komentátor a publicista Jefim Fištejn, šéfkomentátor Deníku a bývalý poslanec Martin Komárek.

Přiznám se, že jsem si říkal jasná sestava a očekával jsem při jejich prvním vstupu zcela jiná hodnocení, než jsem čekal. Tady mě překvapili příjemně, protože to viděli podobně jako já a je to možná tím, že se pořádně nedostalo na pana Fištejna.

Jejich hodnocení v trochu zkrácené verzi:

Sociolog Jan Herzmann míní, že body v představené podpisové petici jsou hodně slabé. „Skoro bych řekl, že je může podepsat i Andrej Babiš,“ podotkl. Vychází se podle něj ze základních představ o fungování státu, ale neříká se, jak toho dosáhnout. „Podepsat petici jistě může být podstatné pro dojem toho, jak je silný Milion chvilek, ale těžko to může být podstatné pro nějakou podstatnou změnu politické reality,“ dodal.

Publicista Českého rozhlasu Petr Dudek souhlasí, že požadavky v petici jsou obecné a „nejspíš by je podepsal jakýkoli politik, protože co jiného by mu zbývalo“. „Na druhé straně celá demonstrace se mi jeví jako něžná, sametová.Milion chvilek se ani nechtěl přiblížit stylu hnutí žlutých vest, ale když chcete dělat demonstraci proti vládě, musíte podle Dudka zvážit určitou taktiku. „Tahle je neagresivní. Možná je to dobře. Ale bavíme se, jestli ta demonstrace je k něčemu, nebo ne.

Komárek ale vytýká, že nedokázali dobře zformulovat, proč chtějí, aby odešel Andrej Babiš.

V těch hodnoceních padlo ještě více slov o demokracii a jejím vývoji a pohledu Chvilek na ní jako celkem správném ale naivním pohledu. Z těchto hodnoceních jsem byl docela překvapen neboť jsem očekával podporu Chvilek a pouze chválu. Nestalo se tak a já si říkal oni to vidí podobně jako já. Kdyby to takto šlo ukončit, tak bych si řekl ejhle není tam Moravec a ono to jde dělat objektivně, jenže ještě nebyl konec.

Přišla druhá část projevů určená opozici a jak jsem psal výše, žádné překvapení se nekonalo a došlo zde k jasnému politickému vyhranění Chvilek, neboť o poctivou demokratickou politiku požádali jen několik stran. Oni nežádali o demokratickou politiku všechny politiky ale pouze vybrané politiky několika stran. V naší demokracii ale jsou i jiné strany a patří do politického spektra. Po nich se pokud budou ve vládě férovost a poctivá politika vyžadovat nebude?

Po těchto projevech přišlo druhé kolo hodnocení hostů ve studiu a já se dočkal staré ČT, jako by přišel pokyn z hůry, že to vše bylo špatně a Chvilky musely dostat i pochvalu i když nakonec přeci jen hosté chtě nechtě něco přeci jen korigovali.

Názory hostů:

Pro komentátora a publicistu Jefima Fištejna nebyl nejdůležitější bod programu apel na politiky, ale vyhřeznutí čisté energie. „Energie, proti které lze postavit jenom zapšklost, lež, snahu uzmout si a uzurpovat ideály sametové revoluce,“ podotkl.

Herzmann pak dodává, že v druhé části demonstrace byly výzvy konkrétnější. „Šlo o souběh étosu, energie, která byla přítomna a konkrétních politických plánů.

Komárek myslím, že jsem pochopil, co jim a i lidem vadí – neautentičnost, manipulace, cynismus, čistá mocenská hra, snaha převést vše na peníze.

Vidíte ten obrat? Zároveň ale musím napsat i to, že to přeci jen museli uvést trochu na pravou míru, neboť to co tam zaznělo viděli všichni, kteří tu demonstraci sledovali. No a zde je něco málo těch dodatků:

Herzmann současně s tím je potřeba říct, že Milion chvilek touhle polohou trochu ztratil univerzalitu. Protože už bylo zřejmé, ke které části politického spektra se obrací,“ poznamenal.

Je asi zákonité, že když je to protivládní demonstrace, že se obrací na opoziční strany, oponuje Dudek. „Nemyslím si ale, že by tam byli demonstranti a organizátoři příliš úspěšní. Nemyslím si totiž o těch stranách, které oslovili, že by dokázaly zareagovat kladně a dokázaly by překonat rozpory a věčné hádky,“ míní.

„Nejsem si jist, jestli političtí vůdci opozice budou schopni domácí úkol splnit,“ souhlasí šéfkomentátor Deníku a bývalý poslanec Martin Komárek

Nakonec jsem tedy byl v celku spokojen, že tu marnost této demonstrace nevidím jen já ale i lidé s politickým přehledem a k Babišovi jinak většinou zcela kritičtí a dočkal jsem se toho na ČT.

Jinak demonstrace pěkná, pěkné počasí, program celkem dynamický a dobře seskládaný. Zatleskal jsem v duchu i slepé dívce zpívající Modlitbu pro Martu, tréma byla znát ale nedala se a takový potlesk od takového davu lidí pro ní bude zážitek na celý život. Opačným zážitkem byl zpěv mužem jediné hitové písně Hutkou a oprašováním staré "slávy". Zasmál jsem se jen, že "neposlanec" Minář má nějaký mandát, stejně jako, že Zeman pokud případně udělí abolici, tak to bude nepravomocně. Požadovaná změna volebního zákona :-))), neodhlasovala si ji takto právě část opozice, když byla u moci? Různé koalice opozice? Umíte si představit kdo z šéfů jednotlivých stran by měl být případným premiérem? To je jako když do Kocourkova pošlete dopis s popisem pro nejlepšího člověka. Osobně to vidím jako největší utopii.

Od jakého majetku, firem, akcií, peněz budou chtít Chvilky v budoucnu aby se jich politici zbavili? To by do budoucna mělo zajímat i politiky opozice. :-)))) nebo u těch to platit nebude?

Co mě ale na tom vadí nejvíce je to, že se Chvilky chtějí srovnávat s listopadem 89 (zcela nezaslouženě a neoprávněně) a, že pokud Babiš nepodá demisi budou takto zřejmě zneužívat všechny svátky.

Autor: Aleš Szabó | neděle 17.11.2019 1:24 | karma článku: 46.90 | přečteno: 10928x

Další články blogera

Aleš Szabó

17.11. 2019 mediální manipulace - Davy ......

Souhlasím zde s Chvilkami - demokracie je ohrožena ale kým a jak na tom se neshodneme. Dnes se na zpravodajských serverech objevily shodné titulky Davy provolávaly, davy vypískaly a podobné troufnu si napsat lživé titulky.

17.11.2019 v 16:06 | Karma článku: 40.93 | Přečteno: 1414 | Diskuse

Aleš Szabó

Zázrak, našel se lék na omládnutí!!!!

Už v dávných dobách se vymýšlely elixíry mládí, šarlatáni, lazebníci, badatelé a ono pořád nic. Vystihuje to scénka z filmu Císařův pekař - Pekařův císař. "Omládli jsme omládli Ó adonai". Dnes? Dnes stačí jeden psycholog. Nevěříte?

15.11.2019 v 16:05 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 403 | Diskuse

Aleš Szabó

Zbabělci z nor a lži okolo nich.

Proč někdo volá po stmelování společnosti a zároveň píše lži či nepravdy Proč někdo pořád musí za každou cenu nálepkovat?

14.11.2019 v 12:51 | Karma článku: 35.58 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Kolik děti musí, nejen na Samoe, zemřít, aby si antivax uvědomili důležitost očkování?

Na ostrově Samoa umírají děti. Hodně dětí. V řeči čísel, z 200 000 obyvatel je 4000 nakažených a 60 obětí. Teď se naží dohnat proočkovanost z 55% na 90%. Nová studie dokazuje, že virus spalniček maže paměť buněk imunitního systému

5.12.2019 v 21:20 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 115 | Diskuse

Pavla Kolářová

Mikuláš chodí pěšky s velkejma taškama...

Co se člověk všechno nedozví v tramvaji cestou z práce. Tak například, že Mikuláš přilétne z Ukrajiny do Čech na tuleni a pak bude chodit po Praze pěšky s velkýma taškama, aby to všechno pobral. K tomu má asi tak třicet pomocníků.

5.12.2019 v 21:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Milan Slanina

Štrůdl podle Slaninky

Páč žijeme jinak a stravujeme se jinak a moc nám to svědčí, bylo by škoda se nepodělit. Se souhlasem své báječné ženy zde uveřejňuji její recept na štrůdl bez cukru. Dobrou chuť !!!

5.12.2019 v 19:01 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 274 | Diskuse

Liběna Hachová

Zázrak

Zvláštní a ojedinělý úkaz, co nastane maximálně jednou za deset dvacet let, odehrál se dnes u nás doma.

5.12.2019 v 18:40 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 184 | Diskuse

Helena Vlachová

Nechci být rukojmím současného premiéra

Tak tohle už je trochu moc. Přes čáru. Když se současný premiér odvolává na Českou republiku v souvislosti s jeho podnikáním, nedokážu už mlčet.

5.12.2019 v 17:29 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 36.03 Průměrná čtenost 2793
jeden z mnoha

Najdete na iDNES.cz